Оогенеза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Оогенеза е процесот на создавање и созревање на ооцитите (јајце клетките). Тој се одвива во овариумите. На крајот од овој процес се добива зрела хаплоидна јајце клетка.

Поврзано[уреди | уреди извор]