Прејди на содржината

Онтоншко-џавански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Онтоншко-џавански јазик
Luangiua
Застапен воСоломони
ПодрачјеОнтонг Џава
Говорници2,370  (1999)[1]
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3ojv

Онтоншко-џаванскиот јазик, или онтоншко-јавански, е полинезиски јазик кој е дел од подгрупата на елиски јазици. Според податоците од 1999 година јазикот го зборуваат околу 2.370 жители. Јазикот се зборува на атолот Онтонг Џава на Соломоните.[2]

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]