Прејди на содржината

Олсон (остров)

Координати: 77°14′S 153°17′W / 77.233° ЈГШ; 153.283° ЗГД / -77.233; -153.283
Од Википедија — слободната енциклопедија
Олсон
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 408: Malformed coordinates value
Географија
МестоАнтарктик
Координати77°14′S 153°17′W / 77.233° ЈГШ; 153.283° ЗГД / -77.233; -153.283
Управување
Никој
Под управа согласно Антарктички договор
Демографија
НаселениеНенаселени


Олсон е најголемиот и најсеверниот од Белите острови покриени со мраз, во јужниот дел на Заливот Сулцбергер. Одликата е грубо исцртана на мапата на Бирд Антарктичка Експедиција, 1928–30 година, и е означена како „ниски ледени карпи“ кои се издигнуваат над ледената полица во овој дел од заливот. Детално беше мапиран од Геолошкиот институт на Соединетите Американски Држави (USGS) од истражувања и U.S. Морнарица воздушни фотографии, 1959–65. Именуван е по Мајкл Л. Олсон, Програма за истражување на Антарктикот на Соединетите Држави (USARP) јоносферски физичар во Станица Бирд, зимска забава 1968 година и член на Плато станица летна забава, 1968–69 година[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Olson Island“ (PDF). Архивирано од изворникот на 2021-08-18. Посетено на 2022-09-27.