Оливер Запел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Оливер Запел (германски: Oliver Zapel, 15 јануари 1968) е германски пензиониран фудбалер и актуелен менаџер на Фортуна Келн.

Кариера[уреди | уреди извор]

На 1 јули 2016 година, Запел станал главен тренер на Зоненхоф Гросшпах, но поднесол оставка само една година подоцна. [1] Тој бил назначен за главен тренер на Вердер Бремен II на 13 ноември 2017 година. [2] Тој бил отпуштен на 5 февруари 2018 година. [3] На 22 април 2019 година, тој бил назначен за главен тренер на Фортуна Келн . [4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Zapel verlässt vorzeitig Großaspach". dfb.de. 23 May 2017. Посетено на 23 May 2017.
  2. "Oliver Zapel trainiert Werder Bremen II". dfb.de. 13 November 2017.
  3. "Werder Bremen II: Hübscher löst Zapel ab". dfb.de. 5 February 2018. Посетено на 5 February 2018.
  4. "Fortuna Köln: Zapel folgt auf Kaczmarek". dfb.de. 15 October 2018. Посетено на 15 October 2018.