Прејди на содржината

Окрузи во Есватини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на окрузите во Есватини

Есватини е поделен на 4 окрузи.[1] Окрузите потоа се делат на 55 околии („инкундли“), а тие пак, на главатарства („умфакација“).

Регионите се следниве:

  1. Лубомбо
  2. Манзини
  3. Хохо
  4. Шиселвени

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Окрузи во Есватини - Statoids (англиски)