Нукумански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нукумански јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
ПодрачјеНукуману
Говорници700  (2003)[1]
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3nuq

Нукуманскиот е полинезиски јазик кој е дел од подгрупата на елиски јазици. Според податоците од 2003 година, јазикот го зборуваат околу 700 жители.[2] Нукуманскиот се зборува во Нукуману во Папуа Нова Гвинеја.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Нукумански јазик - Ethnologue (XVI изд, 2009)
  2. Marck, Jeff (2000), Topics in Polynesian languages and culture history. Canberra: Pacific Linguistics

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]