Нортангерска опатија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нортангерската опатија  
Nortangerskata opatija.jpg
Корицата на едно од англиските изданија
АвторЏејн Остин
Наслов на
оригиналот
Northanger Abbey
ЗемјаБританија
ЈазикАнглиски
Жанр(ови)Драматичен роман со комични елементи

Нортангерска опатија (англиски: Northanger Abbey) е роман на една од највеличествените и најпознати англиски писателки на сите времиња, Џејн Остин, за првпат објавена во 1817 година. Во центарот на случувањата е сместена младата Катарина Морланд, наивна девојка која заедно со нејзините соседи, господин и госпоѓа Ален ќе биде однесена на неколку неделен престој во гратчето Бат. Таму таа ќе се запознае со господин и госпоѓица Тилни, брат и сестра, но исто така и со семејството Торп, заедно со Џон и Изабела. Опишувајќи ги типичните ликови, проследени со заплети лесно за следење, Џејн Остин ја прави книгата лесна за читање, и едно од најдобрите ремек-дела напишани било кога на англиски јазик.

Заплет[уреди | уреди извор]

Книгата започнува со опишување на детството на Катарина Морланд.