Прејди на содржината

Ниса

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ниса во старогрчката митологија била нимфа.

Митологија[уреди | уреди извор]

Хигин ја наведува како една од нисејските нимфи,чије име доследно значи „дама од Ниса“. Нејзината поверена улога, како и на другите нимфи била да го чува малиот Дионис.[1] Се споменува и како додонска нимфа, која имала иста улога.[2] римскиот и грчкиот град Ниса е наречен по неа.[3] Била поистоветена со нимфата Макрида .[4]

Во уметноста[уреди | уреди извор]

На монетите пронајдени во Македонија, кои се користиеле во античкиот град Касандреја во времето на Филип I (244-249), прикажана е и оваа нимфа како во рацете го држи малиот Дионис.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. theoi.com: NYSIADES
  2. -{Carlos Parada, 1997. Genealogical Guide to Greek Mythology}- Greek Mythology Link: NYMPHS; NYMPHS DODONIDES
  3. Romano, Irene Bald (2006). Classical Sculpture: Catalogue of the Cypriot, Greek, and Roman Stone Sculpture in the University of Pennsylvania Museum of Archaeology and Anthropology. UPenn Museum of Archaeology. стр. 189–. ISBN 978-1-931707-84-8.
  4. theoi.com: Makris
  5. arminius-numismatics.com: Ancient Coins - sorted by region or empire[мртва врска]