Николај Духов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Николај Духов
Роден(а)Николај Леонидович Духов
8 ноември [ст. ст. 26 октомври] 1904
Вепрјк, Гадијачки Ујезд, Гувернерат на Полтава, Руска империја
Починал(а)мај 1, 1964(1964-05-01) (возр. 59)
Москва, Советски Сојуз
Алма матерПолитехничкиот универзитет во Ленинград
НаградиХерој на социјалистичкиот труд (трипати)

Николај Леонидович Духов (руски: Николай Леонидович Духов; 8 ноември [ст. ст. 26 октомври] 1904 – 1 мај 1964) бил советски дизајнер на автомобили, трактори, тенкови и нуклеарно оружје.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Духов работел во фабрика за трактори. Во 1926 година, собранието на фабриката Комсомол го испратил да студира во институт во Харков, по што следел трансфер без тест на машинскиот факултет во Ленинградскиот политехнички институт за да студирал инженерски дизајн за трактори и автомобили. Тој бил одговорен за дизајнирање на советски трактори и тешки тенкови во 1930-тите.

Во Втората светска војна тој бил ко-дизајнер (заедно со Јозеф Котин ) на тешкиот тенк Сталин .

Во 1948 година, тој бил номиниран за помошник на Јули Каритон, главниот конструктор на советската атомска бомба . Тој ја продолжил својата работа на нуклеарни проекти до неговата смрт во 1964 година.

Предавал во Ленинградскиот патен институт и на машинскиот факултет на Ленинградскиот политехнички институт. Станал дописен член на Академијата на науките на Советскиот Сојуз (1953).

Награди[уреди | уреди извор]

  • Трикратен херој на социјалистичкиот труд
  • Ленинова награда
  • Пет Сталин награди
  • Четири реда на Ленин
  • Орден на Суворов, втор степен
  • Орден на Црвеното знаме на трудот
  • Орден на Црвена звезда

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ДУХОВ Николай Леонидович“. Энциклопедия Челябинск.