Нике (божица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Статуетка на божицата Нике пронајдена во Вани, Грузија

Нике (старогрчки: Νίκη) - божица на победата во грчката митологија. Нејзин пандан во римската митологија била божицата Викторија.

Нике како тема во уметноста[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Savremena poljska poezija. Beograd: Nolit, 1964, стр. 216-217.
  2. Zbignjev Herbert, Izabrane pesme. Beograd: Treći trg – Čigoja štampa, стр. 10-11.