Прејди на содржината

Нефректомија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Густав Симон, ја извел првата нефректомија 1869.

Нефректомија е хируршко отстранување на бубрег.

Историја[уреди | уреди извор]

Првата успешна нефректомија е извршена од страна на германскиот хирург Густав Симон на 2 август 1869 година во Хајделберг. Симон претходно ја извел операцијата на експериментални животни. Со тоа тој покажал дека еден здрав бубрег може да биде доволен за излачување на урина кај луѓето.