Неутрофилен гранулоцит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Неутрофил
Neutrophils.jpg
Неутрофили со сегментирани јадра опкружени со еритроцити. Внатреклеточните гранули се видливи во цитоплазмата (Боење по Гимза)
Назнаки
КодTH H2.00.04.1.02012
THH2.00.04.1.02012
FMAFMA:62860

Неутрофилните гранулоцити се клетки од групата на грануларни леукоцити. Најголем дел од леукоцитите отпаѓаат на неутрофилите и тоа од 50-70%. Неутрофилите содржат јадро сегментирано на 2-5 дела.