Нголо Канте

Од Википедија — слободната енциклопедија
Слика од Нголо Канте

Нголо Канте (роден на 29 март 1991) — француски професионален фудбалер кој моментално настапува за Челзи и репрезентацијата на Франција.

Животопис[уреди | уреди извор]

Канте почал да игра фудбал на осум години, во тимот Сирензе. Професионалната кариера ја започнал во 2012 година во фудбалскиот тим Булоњ. Во 2015 година се префрлил во Лестер за 8 милиони евра и бил еден од најзаслужените играчи во освојувањето на премиер лигата во 2015/16 година, прва во историјата на Лестер. Таа била единствената сезона за него во Лестер.Една сезона подозна тој се префрлил во Челзи за 32 милиони евра.

Со Челзи ја освоил Премиер Лигата во сезоната 2016/17, што му била друга по ред титула со различен клуб. Прогласен е за најдобар играч во Премиер Лигата во сезоната 2016/17, по избор на играчите и на спортските новинари. Добил награда за најдобар француски фудбалер во 2017 година по избор на Франс фудбал. Канте добил 92 гласа, пет повеќе од Мбапе, додека трет бил Бензема со 52 гласа. За фудбалската репрезентација на Франција дебитирал во 2016 година.

На 16 јули 2016 година, Канте потпиша за Челзи за пријавен надомест од 32 милиони евра. По потпишувањето на петгодишниот договор со клубот, Канте рече: "Многу сум среќен што сум потпишал за еден од најголемите клубови во Европа. Тоа е сон за мене". Канте добива број 7, оставен празен од заминувањето на Рамирес во јануари.

На 15 август 2016 година, Канте го направи своето натпреварувачко деби во сезонава против Вест Хем Јунајтед. Иако тој доби жолт картон во првите три минути од натпреварот, тој блескаше додека играта продолжи, тој им помогна на Челзи за победа од 2-1. Три месеци по неговото преместување во Лондон, тој се соочи со својата поранешна страна, Лестер Сити за првпат, и беше играч на натпреварот во победата од 3-0. На 23 октомври, го постигна својот прв гол за Челзи во победата од 4-0 против Манчестер Јунајтед.

На 26 декември 2016 година, Канте беше прогласен за шестиот светски фудбалер од 2016 година.