Накаш Синан-бег

Од Википедија — слободната енциклопедија
Накаш Синан-бег
Sarayi Album 10a.jpg
Султан Мехмед II“ - дело од Накаш Синан-бег
Роден(а)15 век
Починал(а)15 век
Истанбул, Отоманско Царство
Познат(а) поСликарство, минијатурист

Накаш Синан-бег — османлиски сликар и минијатурист.

Животопис[уреди | уреди извор]

Накаш Синан Бег е османлиски минијатурен уметник кој живеел во 15 век. Најпознат е по своето дело на отоманскиот султан Мехмед II кој мириса роза.

Освен ренесансните уметници кои биле поканети во Отоманското Царство од Мехмед, било одлучено и дека Накаш Синан-бег да замине во Италија. Синан Бег работел за Маестро Паоло, еден од мајсторите на уметноста во Италија. По неговото враќање, Синан, кој бил под влијание на италијанското сликарство, насликал портрет на Фатих, прикажувајќи го како мириса роза. Во ова дело, влијанието на италијанското сликарство се гледа во работата на Синан Бег[1]. Розата на сликата го евоцира пророкот Мухамед и исламот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Türk Minyatür Sanatı - Türk Resminde Batı Etkileri“. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 2019-01-26.