Мускули на градниот кош

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Во оваа група спаѓаат 59 мускули, од кои 29 се парни и 1 непарен.

Овие мускули се распоредени во 2 слоја:

Мускули на градниот кош
  • површински и
  • длабок.

Мускули во површинскиот слој се:

Мускули во длабокиот слој се: