Морско коњче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Seahorses
Hippocampus sp.
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Chordata
Класа: Actinopterygii
Поткласа: Neopterygii
Инфракласа: Teleostei
Ред: Syngnathiformes
Семејство: Syngnathidae
Потсемејство: Hippocampinae
Род: Hippocampus
Rafinesque, 1810[1]
Видови

четириесет и седум.

Морско коњче — морско животно со чуден облик кој потсетува на буквата Ѕ. Според една анализа, овој облик настанал за да му го олесни хранењето на животното. Морските коњчиња, кои ловат од заседа, се еволуција на морските игли кои активно ловат храна. Нивните тела го добиле карактеристичниот облик за полесно да можат да дојдат до храна. Морските коњчиња и уште неколку слични видови на риби се единствените видови каде мажјаците може да забременат. Овие мажјаци ги земаат јајцата од женките и ги одгледуваат во својата торбичка. Неодамна, научниците открија дека тие може селективно да ги абортираат младите кои биле зачнати преку однос со помалку привлечни женки.

Наводи[уреди | уреди извор]