Мороски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мороски јазик
Dhimorong
Застапен воСудан
Говорници30.000 во 1982  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3mor

Мороски јазикнигер-конгоански јазик од подгрупата на талодиско-хејбански јазици.[1] Јазикот се зборува во Судан и во 1982 година биле забележани околу 30.000 говорници.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]