Моира фон Рајт

Од Википедија — слободната енциклопедија

Моира Јохана фон Рајт (родена на 23 декември 1957 година во Хелсинки [1]) — фински и шведски академик. Таа била назначена во 2010 година од владата на Шведска за ректор на универзитетскиот колеџ во Содертерн.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Finlands ridderskaps och adels kalender 1965, p. 559.
  2. „Archived copy“. Архивирано од изворникот на 2011-10-09. Посетено на 2010-06-08.CS1-одржување: архивиран примерок како наслов (link)