Моделирање и симулација

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Моделирање и симулација (М & S) е употребата на модели, вклучувајќи емулатор, прототипови, симулатори и стимулатор или статички или со текот на времето, да се развијат податоци како основа за изработка на менаџерски или технички одлуки. Термините "моделирање" и "симулација" често се користат наизменично.[1]

Користење на моделирање и симулација (М & S) во рамките инженеринг е добро познато. Симулациската технологија припаѓа на алатки во собата на инженери на сите примени и домени и е вклучена во тело на знаење на управување со инженеринг. М & S веќе помогна да се намалат трошоците и зголемување на квалитетот на производите и системите и научените лекции се документирани и архивирани.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Department of Defense Modeling and Simulation (M&S) Glossary", DoD 5000.59-M, Department of Defense, 1998 [1] Архивирано 10 јули 2007 г.