Мобоблети

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мобоблети
Mosbolletjies with green fig preserve.JPG
Дел од оброкотДесерт
Место на потеклоЈужна Африка
РегионКејп Винделс
Творецнепознат
Измисленодоцни 1600ти-1700ти
Главни состојкиБрашно, сол, путер, шеќер, квасец, сок од грозје, млеко, анасон
ВаријантиMultiple

Mosbolletjies/ mɒsbɒləki / е традиционална африканска или Кејп холандска слатка земичка  или леб традиционално изработени во областите за производство на вино од провинцијата Вестерн Кејп во Јужна Африка. Името е африканско и по потекло  е комбинација од mos (африканс за "stum" или неферментиран сок од грозје) и болдери (африкански за "топки" или "бухти"). Мобоблетите може да се сушат за да направат прескокнувања.Земичките обично се служат со чај или кафе. 

Историја[уреди | уреди извор]

Земичката потекнува од бегалците од француски Huguenots кои се населиле во градот Франшхок во 1688 и вовеле лозарство во регионот. Мобоблетите обично биле направени за време на сезоната на производство на вино, кога неговата клучна состојка била лесно достапна. 

Состав[уреди | уреди извор]

Традиционално гроздот мора да остане од производство на вино кое се користи како средство за ублажување и се додава на тестото. Се додаваат зачини како што се анасон и мешаното тесто потоа се пече. Во современи времиња гроздов сок и квасец обично се користат наместо грозје.

Тестото од земичките се валани во топки и цврсто се пакува во подножје за подлога, давајќи доследна серија на испакнатини што некогаш печени прават поединечните парчиња лесно да се повлечат.

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Список на африкански јадења
  • Список на слатки пецива

Наводи[уреди | уреди извор]