Марија Вестберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марија Вестберг

Марија Вестберг (1853–1893), била шведска балерина.

Студирала на Кралскиот шведски балет во 1860 година, и била втора танчерка во 1870 година; активна на Кралскиот дански балет во периодот 1872-90 година.

Наводи[уреди | уреди извор]