Манола Брунет

Од Википедија — слободната енциклопедија

Манола Брунет Индија ( 1955, Карињена) — шпански географичар специјалист за климатски промени. Од април 2018 година, претседава со комисијата за климатологија на Светската метеоролошка организација, како прва жена на чело на комисијата.[1] [2]

Живот[уреди | уреди извор]

Дипломирала на Универзитетот во Барселона. Таа е професор на Универзитетот во Барселона.

Таа е и професор по климатологија на Универзитетот „Ровира и Виргили“ и директор на Центарот за климатски промени. [3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „La Organización Meteorológica Mundial (OMM) nombra a la española Manola Brunet presidenta de la Comisión internacional de Climatología“. web.archive.org. 2018-05-03. Архивирано од изворникот на 2018-05-03. Посетено на 2020-12-06.
  2. Press, Europa (2018-04-18). „La OMM nombra a la profesora española Manola Brunet presidenta de la Comisión Internacional de Climatología“. www.europapress.es. Посетено на 2020-12-06.
  3. „Una profesora catalana, al frente del comité mundial que investiga el cambio climático“. La Vanguardia (шпански). 2018-04-19. Посетено на 2020-12-06.