Малер (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Малер (англиски: Mahler) е биографски филм од 1974 година снимен за животот на композиторот Густав Малер.

Филмот е режиран од Кен Расел, а Роберт Пауел го толкува Густав Малер, додека Џорџина Хејл ја игра Алма Малер.

Заплет[уреди | уреди извор]

Филмот започнува со брачна расправија на Густав Малер и неговата жена Алма додека патуваат со воз. Приказната оттука се прибележува со флешбеци а го прикажува турбулентното детство на Малер, самоубиството на неговиот брат, искуството со антисемитизмот, преродувањето од јудаизам во католицизам, брачните проблеми, смртта на неговата млада ќерка. Филмот ги покажува и неговите односи со Козима Вагнер, вдовицата на Рихард Вагнер. Во овој процес, филмот ја истражува музиката на Малер.