Макс Мара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Продавница во Централ, Хонг Конг
Излог на Макс Мара

Макс Мара е италијански моден бизнис. Компанијата била основана во 1951 година во Реџо Емилија од Ахил Марамоти. Во март 2008 година, компанијата имала 2254 продавници во 90 земји. Ја спонзорира наградата за уметност Макс Мара за жени.

Историја[уреди | уреди извор]

Ахил Марамоти започнал да дизајнира облека за мода во 1947 година, а официјално ја основал Куќата на Макс Мара во 1951 година. „Мара“ потекнува од неговото презиме, додека „Макс“ се однесува на грофот Макс, локален лик кој ретко бил трезен, но секогаш со стил.[1] Марамоти бил еден од првите што виде дека иднината на модата лежи во масовното производство на облека со дизајнерски квалитет. Тој, исто така, сакал да го нагласи брендот на Макс Мара пред имињата на индивидуалните дизајнери, иако ги вработил Карл Лагерфелд, Жан-Шарл де Кастелбајак, Долче и Габана, Нарцисо Родригес и Ана Мари Берета.

Брендови[уреди | уреди извор]

Макс Мара има создадено 35 бренда, иако женската облека Max Mara, обично стилизирана како MaxMara, останува јадрото на компанијата. Други брендови вклучуваат Sportmax, Sportmax Code, Weekend Max Mara, Marella, Pennyblack, iBlues, MAX&Co. и Марина Риналди. Последната била основана во 1980 година и била именувана по прабабата на Ахил Марамоти, таа една од најпознатите брендови.

Од 17 јули 2013 година, Џенифер Гарнер била првиот портпарол на славните личности на Макс Мара.

Почнувајќи од септември 2013 година, кампањата се појавувала во Vogue, Harper's Bazaar, Elle, W, InStyle и International Herald Tribune.

Семејство[уреди | уреди извор]

Ахил Марамоти е роден на 7 јануари 1927 година во Реџо Емилија во Италија. Марамоти се школувал во Рим и дипломирал право на Универзитетот во Парма. Според листата на богати на Форбс од 2005 година, Марамоти бил еден од најбогатите луѓе во светот со богатство од 2,1 милијарди долари.

Тој почина во Албинеа, Италија на 12 јануари 2005 година. Двата сина и ќерката на Марамоти, Лујџи, Игнацио и Лудовица, го следеа во бизнисот; Лујџи Марамоти е претседател на компанијата. По неговата смрт, според тестаментот на Марамоти, за јавноста беше отворена голема и важна колекција на современа уметност од Европа и Америка.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Barbieri, Annalisa (2005), „Tycoon who pioneered 'off the peg' designer clothes with his fashion label MaxMara“, The Independent, London (објав. 2005-01-24), Архивирано од изворникот на December 11, 2008, Посетено на 2008-04-09