Македонски кубит

Од Википедија — слободната енциклопедија

Македонскиот кубит бил мерна единица за должина во античка Македонија. Изнесувал околу 35,5 см, и со тоа бил нешто пократок од другите кубити во древниот свет.

Поврзано[уреди | уреди извор]