Лукас Кампа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кампа како играч на Черед Царски Радом во сезоната 2014/2015.

Лукас Иммануел Кампа (германски: Lukas Immanuel Kampa, 29 ноември 1986) е германски одбојкар, член на Германскиот машкиот национален одбојкарски тим и полскиот клуб Јастжембски Вегјел, има бронзен медал на Светското првенство 2014 и бил прогласен за најдобар сетер на турнирот.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Кампа е роден во Бохум, Германија, како син на Улрих Кампа - поранешен одбојкар . Тој има сестра и брат Дејвид, кој исто така е одбојкар .

Кариера[уреди | уреди извор]

За националниот тим на Германија, тој имал многу добар турнир на Олимпискиот квалификациски турнир во 2012 година. Во 2012/13 тој бил дел од динамичното дуо со Георг Гроцер во Белгород и станал победник на рускиот куп. Во 2014 година потпишал договор со полскиот клуб Чарни Рандом.[1]

Спортски достигнувања[уреди | уреди извор]

Национално првенство[уреди | уреди извор]

  • 2008/2009 Германско првенство, со ВФБ Фридрихсхафен
  • 2009/2010 Германско првенство, со ВФБ Фридрихсхафен
  • 2012/2013 Руски куп, со Белогорие Белгород
  • 2016/2017 Полско првенство, со Јастжембски Вегјел

Национален тим[уреди | уреди извор]

  • 2014 Светско првенство во ФИВБ
  • 2015 Европски игри
  • 2017 Европско првенство

Индивидуално[уреди | уреди извор]

  • 2014 Светско првенство во ФИВБ - најдобар сеттер
  • 2015 Германскиот одбојкар на годината

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]