Прејди на содржината

Лајош II

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Лудвиг Јагелонски)
Louis II
Louis II painted by Titian
King of Hungary and Croatia
На престол1516–1526
ПретходникVladislaus II
НаследникFerdinand I
John Zápolya
King of Bohemia
На престол1516–1526
Крунисување11 March 1509, Prague
ПретходникVladislaus II
НаследникFerdinand I
Роден(а)1 July 1506
Buda (now Budapest), Kingdom of Hungary
Починал(а)29 август 1526(1526-08-29) (возр. 20)
Mohács, Kingdom of Hungary
СопружникMary of Austria
ДецаJános Wass (illegitimate)
ДинастијаJagiellon dynasty
ТаткоVladislaus II of Bohemia and Hungary
МајкаAnne of Foix-Candale
ВероисповедRoman Catholic

Лајош II (чешки: Лудвик, хрватски: Владислав, унгарски: Лајош, 1 јули 1506 - 29 август 1526) бил крал на Унгарија, Хрватска и Бохемија од 1516 до 1526 година. Тој бил убиен за време на Битката кај Мохач во борбата против Османлиите, чија победа доведе до отоманската анексија на Унгарија. Немаше легитимно прашање

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Предвремено роден во Буда на 1 јули 1506 година, лекарите од судот го задржаа со убивање на животни и го обвиткувале во топлите трупови како примитивен инкубатор. Тој беше единствениот син на Владислав II Јагелон и неговата трета жена, Ана од Фоикс-Кандале.

Коронација[уреди | уреди извор]

Владислав II презеде чекори за да обезбеди мазна сукцесија со тоа што го организираше момчето да биде крунисан во својот живот; крунисувањето на Лајош како крал на Унгарија се случи на 4 јуни 1508 година во базиликата Секешфехервар, а неговото крунисување како крал на Бохемија се одржало во 1509 година во катедралата Свети Вит.

Кралот на Унгарија и Хрватска[уреди | уреди извор]

Во 1515 година, Лајош Втори бил во брак со Марија од Австрија, внука на царот Максимилијан Први, како што беше пропишано од Првиот конгрес на Виена во 1515 година. Неговата сестра Ана била омажена со братот на Марија Фердинанд, потоа гувернер во име на неговиот брат Карло V и подоцна императорот Фердинанд I..Во текот на поголемиот дел од неговото владеење тој беше марионета на магнатите и се држеше во таква сиромаштија што честопати беше должен да го даба својот накит за да добие доволно храна и облека. Неговите старатели, кардиналот Тамас Бакоч и грофот Џорџ Бранденбург-Ансбах, срамно го запоставиле, ги потрошиле кралските приходи и го раселеле целото кралство со своите бескрајни раздори. Работите се зголемија уште полошо за смртта на кардиналот Бакоц, кога магнатите Иштван Батори, Јанос Сапољаи и Иштван Вербоци се бореа меѓусебно и ги користеа диетите како нивни алатки. [1] [1]

Кралот на Бохемија[уреди | уреди извор]

Како крал на Бохемија, Лајош II стана познат како "Лудовик Дете".[2] Првиот Талер монети ковани за време на неговото владеење во Бохемија , подоцна го дава името на доларите користени во различни земји.

Војна со Турците[уреди | уреди извор]

Младиот Лајош II, околу 1515 година, од Бернхард Стригел

По смртта на татко му во 1516 година, малолетникот Лајош II се вознел на престолот на Унгарија и Хрватска. Лајош бил усвоен од страна на светиот римски цар Максимилијан I во 1515 година. Кога Максимилијан I починал во 1519, Лајош бил подигнат од неговиот законски старател, неговиот роднина Џорџ, Марквеј од Бранденбург-Ансбах.

По пристапувањето на престолот на Сулејман I, султанот испрати амбасадор во Лајош II за да го соберат годишниот прилог на кој беше подложен Унгарија. Лајош одби да плати годишен почит и османлиски амбасадор бил погубен и ја испратил главата до султанот. Лајош верувал дека папските држави и другите христијански држави, вклучувајќи го и Карло V, светиот римски цар, ќе му помогнат. Овој настан го забрза падот на Унгарија.

Унгарија беше во состојба на анархија во 1520 година под власта на магнатите. Финансиите на кралот биле пад; тој позајмил за да ги исполни трошоците за домаќинството и покрај фактот дека тие изнесувале околу една третина од националниот доход. Одбраната на земјата се ослаби откако граничната полиција отиде неплатена, тврдините паднаа во лоша состојба, а иницијативите за зголемување на даноците за зајакнување на одбраната беа задушени. Во 1521 Султан Сулејман Величествениот бил свесен за слабоста на Унгарија.

Отоманското Царство објави војна со Кралството Унгарија, Сулејман го одложи својот план да го опсади Родос и направи експедиција во Белград. Лајош не успеал да ги координира и да ги собере неговите сили. Во исто време, Унгарија не можеше да добие помош од други европски држави, за кои Луис се надеваше. Белград и многу стратешки замоци во Србија беа заробени од страна на Османлиите. Ова беше катастрофално за царството на Лајош; без стратешки важни градови во Белград и Шабац, Унгарија, вклучувајќи ја и Буда, беше отворена за понатамошни турски освојувања.

Јоахимшталер од Кралството Бохемија (1525) бил првиот талер (долар). Ова е нејзината обратна страна, со боемскиот лав и името на Лајош / Лудовиц.

По опсадата на Родос, во 1526 Сулејман направил втора експедиција за да ја покори цела Унгарија. Лајош направил тактичка грешка кога се обидел да ја сопре османлиската војска во отворено поле, битка со средновековна армија, недоволно огнено оружје и застарена тактика. На 29 август 1526, Лајош ги водеше своите сили против Сулејман во катастрофалната битка кај Мохач. Унгарската војска била опкружена со османлиска коњаница, а во центарот биле одбиени унгарските тешки витези и пешадија и претрпеле тешки жртви, особено од добро позиционираните отомански топови и добро вооружени и обучени маченици од Јанисари.

Скоро целата унгарска кралска армија била уништена на бојното поле. За време на повлекувањето, дваесетгодишниот цар умрел кога паднал наназад од својот коњ додека се обидувал да се стркала по стрмната клисура на реката Целе. Тој паднал во потокот и, поради тежината на својот оклоп, не можел да застане и се удавил. Бидејќи Лајош немал легитимни деца, Фердинанд бил избран за свој наследник во кралствата на Бохемија и Унгарија, но унгарскиот престол бил оспорен од страна на Џон Заполија, кој владеел со областите на кралството освоено од Турците како отомански клиент.

Јагиелони во природна линија[уреди | уреди извор]

Иако бракот на Лајош Втори остана бездетна, веројатно имал нелегитимно дете со поранешната дама на неговата мајка, Ангелита Вас. Овој син бил наречен Џон (Јанос на унгарски). Ова име се појавува во извори во Виена како Јанош Вас или Јанос Лантос. Поранешното презиме е моминско име на неговата мајка. Последното презиме може да се однесува на неговото занимање. "Лантос" значи "лутеник", или "бард". Тој редовно добивал приходи од Кралското Министерство за финансии. Имал уште потомство.

Наследство[уреди | уреди извор]

Северно од градот Мохач, има споменик од 5 метри за споменот на Лајош II. Таа се наоѓа во близина на местото на смртта на Лајош по текот на реката Целе. На споменикот се наоѓа бронзена плоча која го прикажува Лајош како паѓа од коњот. На врвот на споменикот има фигура на заспан лав. Soma Turcsányi, гусар поручник, на свој трошок, ја изградил оригиналната комеморативна колона во 1864 година. Таа била реконструирана во 1897 година. Споменикот бил вратен од страна на локалната власт во 1986 година.

  1.  Една или повеќе речениците пред наводов вклучуват текст од дело кое сега е во јавна сопственостChisholm, Hugh, уред. (1911). „Louis II. of Hungary“ . Encyclopædia Britannica. 17 (11. изд.). Cambridge University Press. стр. 49–50.CS1-одржување: ref=harv (link)
  2. http://www.dejepis.com/ucebnice/cesky-stat-za-jagelloncu/ Чешка држава под династијата Јагелонија