Липари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Липари (итал. L'isola di Lipari) е италијански остров, најголем во групата Липарски Острови. Овој остров му припаѓа на италијанскиот регион Кампанија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]