Линдос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Столбови на хеленистичка стоа на Акрополата во Линдос, Родос, Грција

Линдос - археолошко место, поранешен град на островот Родос.

Историја[уреди | уреди извор]

Линдос како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Линдос се јавува како тема во дела од уметноста и популарната култура, како:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Miodrag Pavlović, Izabrane pesme. Beograd: Rad, 1979, стр. 146.