Летото на белите рози (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Летото на белите рози — хрватски игран филм, во режија на Рајко Грлиќ. Главните улоги во филмот ги толкуваат: Том Конти и Сузан Џорџ и Род Стајгер.[1][2]

Содржина[уреди | уреди извор]

Андрија работи како спасител на речното крајбрежје во едно летувалиште. Имајќи предвид дека е последната година од Втората светска војна, неговиот живот поминува мирно. Еден ден, во местото доаѓа Ана, млада вдовица без документи, која бега од нацистите.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Антена, број 823, 4.4.2014, стр. 18.
  2. Антена, бр. 803, 15.11.2013, стр. 14.