Лаутерекен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лаутерекен
628 458 Lauterecken.jpg

Лаутерекен е град во Германија, во Рајнланд-Пфалц.

Тој е дел од областа Кузел. Предмет на управување на Лаутерекен. Населението е 2155 луѓе (31 декември 2010 година).[1] Зафаќа површина од 8,91 km². Поштенскиот код е 07 3 36 058.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]