Ланднама

Од Википедија — слободната енциклопедија
Страна од кожниот ракопис на Landnáma при Арни Магнусон институтот во Рејкјавик, Исланд

Ланднаамабок (Landnámabók - значејќи „Книга за доселувањето„) честопати се среќава со скратен наслов Ланднаама (Landnáma) е средновековен исландски ракопис кој детално го опишува доселувањето на Исланд од страна на нордијците во 9 и 10 век н.е.

Кратка содржина на Ланднаама[уреди | уреди извор]

Ланднамабок започнува со првото населување на Инголфур Арнарсон (Ingólfur Arnarson) Рејкјавик и неговто полагање право врз земјата што е на север, запад, исток и југ. Понатака продолжува со опис на првите потомци на првобитните населувачи следејќи важни настани и семејни истории до 12 век. Опишани се над 3000 луѓе и 1400 населби. Ланднаамабок набројува 435 мажи како првобитни населувачи, мнозинството од нив населувјќи ги северните и југозападните делови на островот. Книгата останува извор од непроценлива вредност како за историјата така и за генеалогијата на исландските луѓе.

Зачувани верзии[уреди | уреди извор]

Постојат три зачувани средновековни верзии на Ланднаамабок.

  • Sturlubók од Стурла Тхордарсон (Sturla Þórðarson)
  • Hauksbók од Хаукур Ерлендсон (Haukr Erlendsson), заснована на Sturlubók и изгубената верзија од Стирмир Каарасон (Styrmir Kárason)
  • Melabók

Надворешни врски[уреди | уреди извор]