Ку (цар)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ку

Ку (трад. кинески: 帝嚳) би легендарен цар на Кина. Според шпекулативни датирања (започнувајќи од 100 п.н.е.), владеел од 2412 п.н.е. до 2343 п.н.е..

Претходник
Чуанји
Цар на Кина
2412 п.н.е.-2343 п.н.е.
Наследник
Јао

Поврзано[уреди | уреди извор]