Прејди на содржината

Кучаба

Координати: 50°38′51″N 16°35′24″E / 50.64750° СГШ; 16.59000° ИГД / 50.64750; 16.59000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кучаба
Kuczaba
Кучаба на карта

Карта

Највисока точка
Надм. вис.654 м
Координати50°38′51″N 16°35′24″E / 50.64750° СГШ; 16.59000° ИГД / 50.64750; 16.59000
Друго имеKuczaba
Географија
МестоДолношлеско Војводство, Полска
Матичен венецБувовски Планини

Кучаба — возвишение на Бувовските Планини во рамките на Средните Судети. Неговата висина е 654 метри. Се наоѓа во Пејзажен парк во планините на бувот.

Планината се наоѓа веднаш до Јодловник, Долношлеско Војводство, во југозападна Полска.