Кротилбарбитал

Од Википедија — слободната енциклопедија

Кротилбарбитал (Мепертан, Калипнон, Баротал), познат и како кротарбитал, е дериват на барбитурати развиен од Ели Лили во 1930-тите [1] Има седативни и хипнотички ефекти,[2] и се користел за лекување на несоница додека не бил заменет со понови алтернативни лекови со помалку несакани ефекти и помал ризик од предозирање.

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Барбитурат

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [1], "Alkyl-crotyl barbituric acids and their salts" 
  2. „Effect of an acute dose of crotylbarbital on reaction time and attention testing in healthy human subjects“. International Journal of Clinical Pharmacology, Therapy, and Toxicology. 21 (6): 306–10. June 1983. PMID 6136469.