Корктаун Хисторик Дистрикт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Корктаун

Корктаун (англиски: Corktown) е дистрикт во Детроит, Мичиген. Овој дистрикт е најстариот во градот. Се вика Корктаун според Ирландците кој дојдел во Детроит; најмногу дојдел од Корк. Се наоѓа околу две километри од Тајгерс Стадион.