Корекенке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Корекенке (шпански: Corequenque) е птица која живее/ ла во Јужна Америка. Оваа птица имала голема важност во општеството на Инките бидејќи нејзините пердуви биле користени како орнаменти на владеачките лица во Тавантинсују. Пердувите на птицата биле црни и бели и се ставале на Маскапаича, односно на круната на Сапа Инка.

Поврзано[уреди | уреди извор]