Прејди на содржината

Копје од свиња

Од Википедија — слободната енциклопедија
Глава од копје од свиња, в. 1430, должина 42 см .

Копје од свиња е копје што се користи за лов на свињи. Релативно е краток и тежок и има две „чепки“ или „крила“ на копје зад сечилото, кои делуваат како бариера за да го спречат копјето да навлезе премногу длабоко. Во повеќето случаи бил направен од еленски рогови. Попречната шипка, попречно на вратилото, ја имало истата функција како на копјата: обезбедувало безбедно растојание доколку прободеното животно остане живо, повредена и бесна свиња би се упатила до вратилото на копјето за да го нападне ловецот.[1]

Возрасната свиња е многу силно и агресивно животно. Многу добро може да убие човек. Напаѓа од далечина од околу 10 метри. Во исто време, машките свињи со забите удираат во нозете на човекот, кој поради оштетување на артериите може да умре за неколку минути. Вепарите касаат додека не го убијат ловецот.

Најчесто, кучињата ја задржуваат свињата, а ловецот набива копје во неа. Поретко, вепар е испровоциран да нападне, а ловецот, потпирајќи го копјето на бутот, го вперува кон вепарот, кој самиот трча и налетува на врвот.

Во Англија ловот на свињи се одвивал на коњ.

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Мечка копје
  • Боемска лажичка за уши
  • Ahlspiess

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Strutt, Joseph (1801). The Sports and Pastimes of the People of England: From the Earliest Period, Including the Rural and Domestic Recreations, May Games, Mummeries, Pageants, Processions and Pompous Spectacles (англиски). Methuen & Company. стр. 14. Посетено на 11 February 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]