Коноп во Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Канабис во Македонија е правен за медицински цели, но нелегални за рекреативни цели.

Медицински канабис[уреди | уреди извор]

На февруари 9, 2016 година, македонскиот Парламент Здравје Комитет даде своето одобрување за легализирање на медицинска марихуана.[1] во Почетокот на јуни 2016 година, пациентите без рецепт им беше дозволено да купат масло со 0.2 проценти канабиноиди или помалку; за повеќе концентрирани форми бара рецепт.[2]

Нелегално производство[уреди | уреди извор]

Само мали количества на канабис се одгледуваат во Македонија, со оглед на квалитетот и цената на канабис во соседна Албанија е супериорен.[3]

Референци[уреди | уреди извор]

  1. „Macedonia: Parliament Legalizes Medical Marijuana“. Eurasia Review. 
  2. Sinisa Jakov Marusic (2013-05-03). „Macedonia Allows Medical Marijuana in Pharmacies“. Balkan Insight. конс. 2016-11-30. 
  3. Kimberley L. Thachuk (2007). Transnational Threats: Smuggling and Trafficking in Arms, Drugs, and Human Life. Greenwood Publishing Group. стр. 85–. ISBN 978-0-275-99404-4. https://books.google.com/books?id=kcuJvl8FcBIC&pg=PA85.