Прејди на содржината

Клетгау (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Главниот град Ерцинген гледан од југ

Клетгау е општина во германската сојузна покраина Баден-Виртемберг. Тој е еден од 32-те општински центри во областа Валдшут. Според проценката од 2010 година во општината живееле 7.403 жители. Има регионален код 8337062.

Географски и демографски податоци[уреди | уреди извор]

Локација на општината во областа Валдшут

Клетгау се наоѓа во сојузната покраина Баден-Виртемберг во областа Валдшут. Општината се наоѓа на надморска височина од 409 метри. Површината на општината е 45,9 км². Според проценките од 2010 година, во самиот град живееле 7.403 жители. Просечната густина на населеност е 161 жител на км².

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]