Кипарските Грци во Северен Кипар

Од Википедија — слободната енциклопедија

Енклавирани кипарски Грци се кипарските Грци кои останале во енклавирани села во Северен Кипар по турската инвазија на Кипар во 1974 година [1]

Во 2014 година, населението на кипарските Грци било 343 бројката. Кипарските Грци во Ризокарпасо го избрале својот мухтар на изборите организирани на југ од Република Кипар (која нема правен субјективитет во законите на Северен Кипар).[2]

Забележителни случаи на дискриминација[уреди | уреди извор]

Елени Фока била една од тројцата наставнички во основно училиште кипарски Грци во Карпасија, чија безбедност била доведена во прашање.[3][4][5] Таа била учителка во грчко-кипарското основно училиште во Аја Триада, Јалуса, во регионот Карпас на Северен Кипар.[6] Таа го поднела своето прашање до Европскиот суд за човекови права .[7] На 5 мај 1994 година, нејзиниот случај бил споменат во извештај поднесен од Република Кипар до Меѓународната конвенција на Обединетите нации за елиминација на сите форми на расна дискриминација. Во него било наведено дека:

„На почетокот на март 1994 година, наставничката од кипарските Грци во енклавираното училиште во Аја Триада, г-ѓа Елени Фока, била многу скоро избркана [од Северен Кипар] откако даде јавна изјава дека се чувствува загрозена. Дури по повторените протести било спречено нејзиното протерување.[8]

Во февруари 2011 година било објавено дека Елени Фока им се придружила на учесниците на кипарските Грци и др. v. TRNC и HSBC Bank USA групна акција. Во септември 2014 година, Федералниот суд на Соединетите Држави го отфрли случајот на кипарските Грци.[9][10]

Договор за размена на население (2 август 1975 г.)

Во согласност со Договорот за доброволна размена на населението што беше постигнат меѓу двете страни на третата рунда меѓузаеднички разговори во Виена на 2 август 1975 година под покровителство на Обединетите нации, и кипарските Турци и кипарските Грци беа соодветно префрлени на север и Југ. И Договорот како и неговата имплементација се добро евидентирани во релевантните документи на ОН (S/11789 од 5 август 1975 година, S/11789/Add.1 од 10 септември 1975 година).

Во учебната 1996/7 година, основното училиште во Аја Триада морало да се затвори „поради одбивањето на турските окупаторски сили да и дозволат на училишната наставничка г-ѓа Елени Фока да се врати во нејзиното село, без оглед на интензивните напори на [Република на кипарската влада за нејзиното враќање“.[11][12] Кипарскиот весник „Фајненшл мирор“ сними дека владата на Северен Кипар веќе во септември 2008 година ги спречила наставниците да се вратат во основното училиште во Ризокарпасо.

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Енклави на кипарските Турци, помеѓу 1963 и 1974 година
 • Ризокарпасо
 • Основното училиште Ризокарпасо
 • Кормакитис

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Continuing concern for the enclaved Greek Cypriots in the occupied areas Архивирано на 13 мај 2009 г., United Nations, 11 March 1999.
 2. „Rumlar Türkler'e izin vermedi“ (турски). Haberturk. Посетено на 20 Feb 2017.
 3. Early day motion 734, Eleni Foka, Houses of Parliament website, 2 March 1994.
 4. Η Δασκάλα των κατεχομένων μιλάει στο ΣΚΑΪ.gr (Eleni Foka television interview on Sky) Skai.gr, 8 August 2010. (Greek language)
 5. Η Δασκάλα των κατεχόμενων της Κύπρου και η σύγχρονη Οδύσσεια! (Eleni Foka television interview) Pyles.tv, 25 August 2010. (Greek language)
 6. Case of Foka v. Turkey(Application no. 28940/95), European Court of Human Rights, 24 June 2008.
 7. Press release issued by the Registrar, Chamber judgments concerning Lithuania, Romania and Turkey, Foka v. Turkey (no. 28940/95), European Court of Human Rights, 24 June 2008.
 8. Thirteenth periodic reports of States parties due in 1994 : Cyprus. 05/05/1994. CERD/C/263/Add.1. United Nations, International Convention on the Elimination of all Forms of Racial Discrimination, 5 May 1994."
 9. Abbott, Ryan (13 October 2014). „Property Spat Over Turk- Controlled Cyprus Fails“. Courthouse News Service. Архивирано од изворникот на 22 October 2014. Посетено на 15 October 2014.
 10. „TOUMAZOU et al v. REPUBLIC OF TURKEY et al“. Justia. Посетено на 15 October 2014.
 11. Annual Report 2007 of the Ministry of Education, p.252 Архивирано на {{{2}}}., Republic of Cyprus Ministry of Education, 2007.
 12. Cyprus protests new Turkish violations Hellenic Resources Network, 26 June 1997.

https://mfa.gov.ct.tr/cyprus-negotiation-process/historical-background/