Прејди на содржината

Кинопроектор

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Кино проектор)
35-мм кинопроектор во дејство

Кинопроектороптомеханички уред за прикажување на филм, проектирaјќи го на екранот. Повеќето од оптичките и механичките елементи, освен за осветлување и звучни уреди, се присутни во кинокамерите.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]