Кинески хрчак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кинески хрчак
Chinesedsaffa.jpg
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Chordata
Класа: Mammalia
Ред: Rodentia
Семејство: Cricetidae
Род: Cricetulus
Вид: C. griseus
Биномен назив
Cricetulus griseus
Milne-Edwards, 1867

Кинескиот хрчак е член од семејството на глодачите и во потсемејството Cricetidae, кои потекнуваат од пустините во северна Кина и Монголија. Тие имаат абнормално долга опашка во споредба со другите хрчаци.

Опис[уреди | уреди извор]

Кинескиот хрчак достигнува должина помеѓу 82 и 127 mm и тежина од 1.7 грама при раѓањето, а во текот на животот можат да достигнат тежина од 30–45 грама. Во просек живеат две до три години.