Кетонурија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кетонурија
Ketonuria.jpg
Класификација и надворешни извори
МКБ-10R82.4
МКБ-9791.6
DiseasesDB29485

Кетонурија е состојба кога во урината се присутни кетонски тела. Таа се јавува во состојби кога организмот создава поголеми количини на кетони, што е индикација дека организмот користи алтернативни извори на енергија. Такви состојби се гладување или дијабетес мелитус тип I. Производството на кетонски тела е нормален одговор на недостигот на глукоза, со цел да се обезбеди дополнителен извор на енергија од масни киселини.