Керпен

Од Википедија — слободната енциклопедија
улица со црквата во Керпен

Керпен е град во германската сојузна покраина Северна Рајна-Вестфалија . Тој е еден од 10-те општински центри во областа Рајна-Ерфт . Според проценката од 2010 година, во градот живееле 64.746 жители. Има регионален код 5362032.

Географски и демографски податоци[уреди | уреди извор]

Локација на градот во областа Рајна-Ерфт

Керпен се наоѓа во покраината Северна Рајна-Вестфалија во областа Рајна-Ерфт. Градот се наоѓа на надморска височина од 95 метри. Површината на општината е 113,9 км². Според проценката од 2010 година, во самиот град живееле 64.746 жители. Просечната густина на населеност е 568 жители на км².

Меѓународна соработка[уреди | уреди извор]

Познати личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]