Кен Рајхeл

From Википедија
(Redirected from Кен Рајхел)
Jump to navigation Jump to search
Кен Рајхeл
Лични податоци
Полно име Кен Рајхeл
Висина 1.84m
Положба Одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Унион Берлин
Број 14


* Настапи (Голови)

Кен Рајхел (роден на 19 декември 1986) е германски фудбалер кој во моментов игра за Унион Берлин како одбранбен играч.[1]

Кариера[edit | edit source]

Рајхел започнал во ТСВ Рудоу и С.В. Тасманија-Гропиусштат 1973 во неговиот роден град Берлин,[2] пред да се пресели во резервистите на Хамбург С.В. во јануари 2005 година.

По две години во Хамбург, каде што успеал да стигне во првиот тим на Хамбург, тој се приклучил на Ајнтрахт Брауншвајг во 2007 година и со текот на годините станал еден од клучните играчи таму.[3] Со Брауншвајг, Рејчел играл во Регионалната лига Норд, 3. Лига, 2. Бундеслигата и Бундеслигата. Во јули 2017 година, тој бил именуван за капетан на тимот. [4] Во јуни 2018 година, по испаѓањето на Брауншвајг во 3. Лига, било објавено дека Рајчел ја отфрлил понудата за продолжување на договорот во клубот и дека ќе заминел по повеќе од деценија во клубот.[5]

Кратко по напуштањето на Брауншвајг, Рајхел се приклучил на ФК Унија Берлин и потпишал двегодишен договор.[6]

Статистика за кариерата[edit | edit source]

Од 6 јуни 2018 година[7][8]
Клуб Сезона Лига Куп Друго Total
Дивизија Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови
ФК Хамбургер 2 2004–05 Регионална лига Север 3 1 3 1
2005–06 9 0 9 0
2006–07 23 2 23 2
Вкупно 35 3 0 0 0 0 35 3
Ајнтрахт Брауншвајг 2007–08 Регионална лига Север 7 0 1 0 8 0
2008–09 3 лига 19 0 19 0
2009–10 26 0 26 0
2010–11 35 1 1 0 36 1
2011–12 Втора Бундеслига 33 0 1 0 34 0
2012–13 25 0 2 0 27 0
2013–14 Бундеслига 27 1 1 0 28 1
2014–15 Втора Бундеслига 32 4 3 0 35 4
2015–16 31 7 3 0 34 7
2016–17 32 7 1 0 2 0 35 7
2017–18 30 2 1 0 0 0 31 2
Вкупно 297 22 14 0 2 0 313 22
Вкупно во кариерата 332 25 14 0 2 0 348 25

Наводи[edit | edit source]

  1. „Ken Reichel“. kicker.de. конс. 25 July 2017. 
  2. „1. FC Union verpasst den Aufstieg“. Der Tagesspiegel (German). 8 May 2017. конс. 25 July 2017. 
  3. „Historischer Vierkampf um den Aufstieg“. Die Welt (German). 14 April 2017. конс. 25 July 2017. 
  4. Ken Reichel wird Kapitän“, 25 јули 2017. (на German)
  5. Reichel verlässt Braunschweig und ist sich mit Union einig“, „kicker Online“, 10 јуни 2018. (на German)
  6. "Zeit, neuen Weg zu gehen" - Reichel wechselt zu Union“, „kicker Online“, 17 јуни 2018. (на German)
  7. „Ken Reichel » Club matches“. worldfootball.net. конс. 6 June 2017. 
  8. „K. Reichel“. Soccerway. конс. 6 June 2017.