Кен Рајхeл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кен Рајхeл
Лични податоци
Полно име Кен Рајхeл
Висина 1.84m
Положба Одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Унион Берлин
Број 14


* Настапи (Голови)

Кен Рајхел (роден на 19 декември 1986) — германски фудбалер кој во моментов игра за Унион Берлин како одбранбен играч.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Рајхел започнал во ТСВ Рудоу и С.В. Тасманија-Гропиусштат 1973 во неговиот роден град Берлин,[2] пред да се пресели во резервистите на Хамбург С.В. во јануари 2005 година.

По две години во Хамбург, каде што успеал да стигне во првиот тим на Хамбург, тој се приклучил на Ајнтрахт Брауншвајг во 2007 година и со текот на годините станал еден од клучните играчи таму.[3] Со Брауншвајг, Рејчел играл во Регионалната лига Норд, 3. Лига, 2. Бундеслигата и Бундеслигата. Во јули 2017 година, тој бил именуван за капетан на тимот.[4] Во јуни 2018 година, по испаѓањето на Брауншвајг во 3. Лига, било објавено дека Рајчел ја отфрлил понудата за продолжување на договорот во клубот и дека ќе заминел по повеќе од деценија во клубот.[5]

Кратко по напуштањето на Брауншвајг, Рајхел се приклучил на ФК Унија Берлин и потпишал двегодишен договор.[6]

Статистика за кариерата[уреди | уреди извор]

Од 6 јуни 2018 година[7][8]
Клуб Сезона Лига Куп Друго Total
Дивизија Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови
ФК Хамбургер 2 2004–05 Регионална лига Север 3 1 3 1
2005–06 9 0 9 0
2006–07 23 2 23 2
Вкупно 35 3 0 0 0 0 35 3
Ајнтрахт Брауншвајг 2007–08 Регионална лига Север 7 0 1 0 8 0
2008–09 3 лига 19 0 19 0
2009–10 26 0 26 0
2010–11 35 1 1 0 36 1
2011–12 Втора Бундеслига 33 0 1 0 34 0
2012–13 25 0 2 0 27 0
2013–14 Бундеслига 27 1 1 0 28 1
2014–15 Втора Бундеслига 32 4 3 0 35 4
2015–16 31 7 3 0 34 7
2016–17 32 7 1 0 2 0 35 7
2017–18 30 2 1 0 0 0 31 2
Вкупно 297 22 14 0 2 0 313 22
Вкупно во кариерата 332 25 14 0 2 0 348 25

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ken Reichel“. kicker.de. Посетено на 25 July 2017.
  2. „1. FC Union verpasst den Aufstieg“. Der Tagesspiegel (германски). 8 May 2017. Посетено на 25 July 2017.
  3. „Historischer Vierkampf um den Aufstieg“. Die Welt (германски). 14 April 2017. Посетено на 25 July 2017.
  4. „Ken Reichel wird Kapitän“ (германски). 25 July 2017. Архивирано од изворникот на 2018-03-08. Посетено на 25 July 2017.
  5. „Reichel verlässt Braunschweig und ist sich mit Union einig“. kicker Online (германски). 10 June 2018. Посетено на 17 June 2018.
  6. "Zeit, neuen Weg zu gehen" - Reichel wechselt zu Union“. kicker Online (германски). 17 June 2018. Посетено на 17 June 2018.
  7. „Ken Reichel » Club matches“. worldfootball.net. Посетено на 6 June 2017.
  8. „K. Reichel“. Soccerway. Посетено на 6 June 2017.