Прејди на содржината

Катедрала Успение на Марија, Баја Маре

Од Википедија — слободната енциклопедија

Катедралата Успение на Марија[1] е романска православна црква во Баја Маре, Романија.

Камен-темелникот е поставен во 1905 година, зградата е завршена во 1911 година. Во 1930 година, црквата станала катедрала на новата романска католичка епархија Марамуреш. Кога грчко-католичката црква била забранета од комунистичкиот режим во 1948 година, катедралата станала романска православна парохија. Продолжила и понатаму да се користи како таква, со што довело до правни спорови.[2] [3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Assumption of Mary Cathedral
  2. „Tribunalul MARAMUREŞ - Informaţii“. portal.just.ro. Посетено на 2016-09-19.
  3. „Trei biserici ortodoxe vor fi retrocedate greco-catolicilor“. Посетено на 2016-09-19.
поглед

47°39′42″N 23°35′18″E / 47.6617° СГШ; 23.5882° ИГД / 47.6617; 23.5882