Катакомба деи капучини

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Коридор на професионалци“ во Капуцинските катакомби

Капучинските катакомби од Палермо се погребни катакомбус во Палермо, Сицилија, јужна Италија. Денес тие се туристичка атракција, со извонреден историски рекорд.

Историска позадина[уреди | уреди извор]

Капучинскиот мансатир во Палермо ги надминува своите оригинални гробишта во 16 век и монасите почнале да ископуваат крипти под него. Во 1599 година тие мумифицирале еден од нивните бројни луѓе, неодамна починатиот брат Силвестро од Губио, и го сместиле во катакомбите. 

Розалија Ломбардо, која почина во 1920 година, како што се појави во 1982 година