Карл Ајнштајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Карл Ајнштајн (26 април 1885 – 5 јули 1940) — влијателен германски еврејски писател, историчар на уметност, анархист и критичар.

Заробен во стапица во Јужна Франција по поразот на нацистичка Германија на Француската Трета Република, Ајнштајн си го одзел својот живот со скокање од мост.[1] на 5 јули 1940 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. Alan Riding - And the Show Went On: Cultural Life in Nazi-Occupied Paris